Za a proti

 

 

Aké sú teda argumenty jednej a druhej strany? Čo všetko bráni uzákoneniu eutanázie? Prvým problémom je samotná osoba lekára. Usmrtenie z milosti je totiž proti Hippokratovej prísahe. V prípade legalizácie by lekári museli prehodnotiť doterajší etický kódex. A na to nie sú pripravení. Zástancovia eutanázie však tvrdia, že pre lekárov by to nebola povinnosť. Robil by ju len ten, kto by chcel. Okrem toho, ak by o eutanázii rozhodovali iba lekári, získali by neuveriteľnú moc. Ako by sa s ňou vyrovnali? 

Profesor Igor Kišš vo svojej knihe o evanjelickej sociálnej etike poukazuje na zneužitie eutanázie pre peniaze. Starostlivosť o ťažko chorého je nákladná, najmä v štátoch, kde sa platí za hospitalizáciu. U nás takéto poplatky neexistujú. Celodenná opatrovateľská služba, ak je chorý doma, však stojí tisíce. „Nezačali by potom tlaky rodiny na pacienta, aby sám žiadal ukončiť svoj život? Nezmení sa potom údajné právo človeka na umretie na povinnosť zomrieť s ohľadom na ekonomickú situáciu rodiny?“ pýta sa Kišš. 

Argumenty za eutanáziu spája jedna vec. A to, že človek má právo na dôstojnú smrť bez utrpenia. Súdny lekár Kováč odporcom eutanázie odkazuje, že zneužiť sa dá všeličo. „Je to vec rozumnej úpravy, aby v zákone bola procedúra, ktorá dáva záruky. Vždy je lepšia nejaká úprava ako žiadna.“

Sú tu však aj iné sporné body, ktoré je ťažké zapracovať do zákona. Jedným z nich je napríklad psychický stav pacienta. O tom, či chce milosrdnú smrť, sa nesmie rozhodovať napríklad v depresii. Depresia sa totiž pokladá za príznak beznádeje, pri ktorej pacient myslí na samovraždu a nevidí žiadne východisko. V taktom stave jeho rozhodnutie umrieť nie je slobodné a berie sa ako dôsledok duševnej choroby. 

Psychiater Vladimír Hacek spresňuje, že človek, ktorý sa rozhodne pre eutanáziu, by nemal mať žiadnu psychickú poruchu, nielen depresiu. Podľa neho je problematické rozhodovanie aj u ľudí, ktorí nie sú duševne chorí. „Myšlienky na smrť ovplyvňuje aj bežný smútok, ktorý vyvolá nejaká udalosť, a ten môže o pár dní prejsť. Lenže smrť je nevratná,“ dodal. 

Hacek si navyše myslí, že eutanázia by sa nemala vykonávať v bežných nemocniciach, ale v špeciálnych ústavoch. „Aby ľudia nešli do nemocnice s pocitom, že im tu niekto môže podať smrtiaci liek,“ vysvetlil.

 

Zdroj:www.izurnal.sk/index.php?Itemid=89&id=629&option=com_content&task=view